banner

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
  Verze pro tisk

všeobecné info
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 11:09, 13 led 2006 
Offline
admin
admin
Uživatelský avatar

Registrován: 13:40, 11 led 2006
Příspěvky: 1306
Nezpomaluje pomalejší disk rychlejší, když jsou napojené na jednom kabelu?
Př.: Ten pomalejší jede v PIO4 ten rychlejší je v módu UDMA5.
NEzpomaluje. Každý disk pojede na svém maximu.

Můžu ATA100 disk provozovat třeba na ata66 nebo ata33 řadiči ? A funguje to i naopak ?
Ano, výkon sice nebude uplně nejlepší, ale žádný problém v tom není. Ano, funguje to i naopak (tzn ATA33 disk můžete dát na ATA100 řadič).

Co to je PATA a SATA u pevných disků?
Jedná se o druh připojení pevného disku v počítači. PATA = Parallel ATA = ATA. (akorát že se tam to P nepíše) Disk se připojuje klasickým IDE kabelem. Serial ATA (=SATA) je nový způsob připojení pevných disků ( především u nových základních desek) speciálním kabelem.

Jaká je nejdelší bezproblémová délka IDE a SATA kabelu ?
IDE a SATA kabel maximálně delky 1 metr.

Ulomil jsem jeden nebo více pinů na disku, dá se to opravit ? K čemu ten pin byl ?
Ano - znova to tam připájet. Popis jednotlivých pinů je např. zde

Smazal jsem si soubor/partition z disku. Lze to nějak vrátit zpět ?
Programů je mnoho, jen namátkou např. GetDataBack a Easy Recovery Pro...

Odešla mi elektronika na disku, lze data zachránit její výměnou ?
Ano, šance tu je. Čím "podobnější" disk seženete, tím větší šance je, že ten poškozený disk tu elektroniku přijme a data půjde obnovit.

Jaktože výrobce udává velikost disku 80GB, ale po naformátování má disk jen cca 76GB ???
Protože výrobci disků (vyjímkou je částečně IBM/Hitachi) uvádějí velikost v tisícíh bytů, ale kilobyte není 1000 bytů ale 1024bytů (stejně tak MB, GB apod).

Smazal jsem nějaké soubory, ale volné místo nepřibylo...
Pravděpodobně je zapnutý Norton Recycle Bin (Odpadkový koš Norton Utilities), který si všechny smazané soubory schovává...

Po označení všech souborů v jedné partition mi systém ukazuje jinou celkovou velikost souborů než je celková velikost zabraného místa.
Buď je chyba v systému souborů (použijte chkdsk.exe ve win2k/winXP nebo scandisk.exe ve win9x) nebo spíš je problém v tom, že se neoznačily skryté a systémové soubory - nejdřív se musí nastavit jejich zobrazování (nástroje - možnosti složky - zobrazit). Další věcí je slack space.

Co je to Slack Space ???
Logicky je disk je rozdělen na clustery. Běžná velikost clusterů je od 4kB až do 32kB (může se změnit se při vytváření partition). Do každého clusteru se vejde jen jeden fragment souboru, ať už má jakoukoliv velikost. Soubor o velikosti 1000 bytů sebere celý 32kB cluster stejně jako soubor o velikosti 32010 bytů. Tak vzniká slack space - je to vlastně nevyužitelné místo na disku z důvodu existence malých souborů.

Můžu nějak přistupovat k NTFS partition z Windows řady 9x nebo z DOSu ?
Ano, lze číst programem NTFS DOS popř. NTFS Win, které lze jako freeware (pro čtení, pro zápis je nutno zaplatit) nalázt na webu http://www.winternals.com

Může být disk i v jiné poloze než jak bývá klasicky umístěn v case ???
Ano, může být i na boku, "na břiše", "na zádech" - tzn. ve všech základních polohách. Naopak je pro disk smrtelný (časem, ne okamžitě) provoz v jakémkoliv náklonu

Jak vlastně fungují a jak vypadají uvnitř pevné disky ?
Něco o discích je zde http://www.zive.cz/h/Testcentrum/Ar.asp ... 4&CAI=2139

Co všechno ovlivňuje výkon disku a jaké existují přenosové režimy ?
Něco o této problematice je zde http://www.zive.cz/h/Testcentrum/Ar.asp ... 5&CAI=2139

Lze rozdělit disk s již nainstalovaným operačním systémem ?
Ano, např. Partition Magic od Powerquestu to umí Nezapoměňte ale nejdřív zazálohovat data - stačí výpadek el. proudu a je problém na světě . Taky se nelekejte, že to trvá - může to trvat klidně i 20 hodin - pokud chcete, aby to bylo rychlejší, nejdříve všechny oddíly defragmentujte

Slyšel jsem, že fdisk neumí pracovat z disky většími než cca 60GB ???
Je na tom pravdy tak půlka - fdisk z win98se nebo starších (tzn - kromě winME - všech variant Windows) umí pracovat bez chyb s jakýmikoliv disky ale ŠPATNĚ ZOBRAZUJE JEJICH VELIKOST Odečítá 64GB (kolikrát to jde) - tzn. 80gb disk tam bude jako cca 15GB, 120GB disk jako cca 50GB a 180GB disk jako cca 45GB. Na funkčnost to víceméně nemá vliv - pokud jen vytváříte oddíl na maximální možnou velikost, bude mít opravdu max možnou velikost i když fdisk třeba napíše jen 45gb, bude mít disk opravdu 180gb. Problém je ale když budete rozdělovat disk na víc oddílů a jednotlivé oddíly budete zadávat v GB - pak se to rozdělí špatně. Pokud se disk bude rozdělovat na %, vše bude v pořádku...
Samozřejmě fdisk.exe z Windows ME už touto chybkou netrpí.

Jak zapnout DMA přenos ve Win9x ? Rychlost zápisu je velmi nízká a vytížení CPU vysoké...
Ovládací panely - systém - správce HW - disková zařízení - pravým tlačítkem na disk - vlastnosti - zaškrtnout DMA

Jak zapnout DMA přenos ve Win2k/WinXP ? Rychlost zápisu je velmi nízká a vytížení CPU vysoké...
Ovládací panely - Systém - Hardware - Správce zařízení - Řadiče IDE ATA/ATAPI - pravým tlačítkem na primární nebo sekundární kanál (podle toho, kde je zařízení, u kterého chceme DMA zapnout) - vlastnosti - upřesnit nastavení - režim přenosu DMA (je-li možno)

Je lepší SATA nebo IDE disk ?!?
Je to naprosto jedno, výkon je uplně stejný - pokud chcete být "in" (nebo potřebujete úzký kabel, nechce se Vám jumperovat atd...), kupte klidně SATA, ale třeba já osobně bych zatim zůstal u "osvědčeného" IDE.

Co to je AAM ???
Znamená to Advanced Accoustic Management a je to vlastně vlastnost nových pevných disků měnit svojí rychlost a tím i hlasitost.
Je definován ve specifikaci ATA-6.
Nastavuje se většinou utilitou od výrobce disku, ale vzhledem k tomu, že je to přesně daná specifikace, lze použit např. Hitachi Drive Feature Tool pro všechny značky pevných disků.
Tento program lze stáhnout z http://www.hgst.com/hdd/support/download.htm . Instalátor vytvoří boot disketu, ze které se spustí samotný program.
Zde lze nastavovat kromě AAM i mnoho dalších zajímavých věcí . AAM se dá nastavit v rozmezí 0 až 255, kde 0 je nejtišší chod "quiet" (ale také nejpomalejší) a 255 je nejvyšší rychlost "performance" (ale také nejhlučnější).
Někdy bývá performance označeno jako "off". Upozorňuji, že AAM podporují jen nové pevné disky (staří +-max 2roky) a např. nové Barracudy 7200.7 AAM nemají


Nahoru
 Profil  
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron

Domovská stránka webu - Weblog na kukni.cz

XHTML validní fórum    CSS validní fórum

TOPlist